Masz za sobą ciężki dzień. Wracasz do domu i jedyna rzecz o jakiej myślisz to fotel, ciepły kocyk i kubek ciepłej herbaty (lub lampka wina) i żeby nikt nic od Ciebie nie chciał. I już prawie to masz gdy słyszysz... telefon. Patrzysz na wyświetlacz i wahasz się, czy odebrać. Ale jednak - odbierasz.
- Cześć, masz chwilę czasu?
Czas to może i masz, ale energii - już niespecjalnie… Ale zanim zdążysz dobrze przemyśleć odpowiedź już słyszysz swój głos:
- Jasne, oczywiście.
- Bo wiesz, potrzebuje Twojej drobnej pomocy...
I może tak masz, że:
Zgadzasz się
A potem jesteś zła na siebie, bo masz poczucie, że znów dajesz się wykorzystać i że zawsze to sobie robisz?
Wkurzasz się na siebie, ale też na osobę, która Cię o pomoc poprosiła.
Odmawiasz
Ale z wypoczynku nici, bo zżerają Cię wyrzuty sumienia.
Bo przecież dałabyś radę, powinnaś pomóc, a odpoczynek w tej sytuacji to pewnie zwykłe lenistwo.
Znajome?
I wcale nie musi chodzić o telefon. To może być mąż, dziecko, żona, sąsiad. Ważniejsze niż kto, jest to co się dzieje z Tobą. Po raz kolejny przekraczasz siebie zaspokajając oczekiwania i potrzeby innych.
Takie zachowanie to syndrom "people pleasing" - czyli masz w sobie silne pragnienie zadowolenia innych, nawet kosztem własnych potrzeb i granic. I czujesz, że to po prostu jest silniejsze od Ciebie.
Chcesz to sprawdzić? To odpowiedz sobie na kilka pytań.
I jak?
Jeśli na wszystkie te pytania odpowiadasz "nie", to nie masz tu czego szukać.
Ale jeśli "Tak" zdarza Ci się więcej niż raz, to bardzo zapraszamy Cię na webinar na którym pokażemy ci:
Badania przeprowadzone w 2017 roku pokazują, że odruchowo próbujemy sobie radzić z tym problemem na kilka sposobów:
Robisz tak? Pomyśl, o ile łatwiejsze byłoby Twoje życie, gdybyś nie musiał/a tego doświadczać. Zadowalanie innych to częsty problem - i nie jesteś w tym sam/a.
Niestety, najczęściej dostajemy to w "prezencie z dzieciństwa" - przez nasze wychowanie, chęć bycia przyjętym i niskie poczucie własnej wartości, które zbierają żniwo właśnie w ten sposób.
My wiemy, że nie trzeba tak żyć. Można krok po kroku być bliżej siebie, a tym samym doświadczać mniej lęku
w relacjach i mniej wyczerpania. I dlatego właśnie organizujemy to spotkanie.
- Przyjrzymy się źródłom tego problemu i pokażemy Ci, dlaczego to sobie robisz. Dlaczego czasem wewnętrzny przymus odpowiadania na oczekiwania innych jest tak silny, że zgadzasz się je spełniać nawet wbrew sobie.
- Pokażemy Ci cztery typy "zadowalaczy" innych - bo tak naprawdę nie wszyscy ulegamy temu syndromowi z tego samego powodu i w taki sam sposób - a odnalezienie swojego typu pomaga radzić sobie z nim.
- Damy Ci konkretne sposoby na to, by przestać działać na tym destrukcyjnym autopilocie. Już samo poznanie dwóch pierwszych punktów jest ważne. Poza tym są dalsze kroki, które potrzebujesz zrobić i o tym właśnie powiemy na samym spotkaniu.
- Pokażemy Ci, jak pomóc sobie z wyrzutami sumienia, których doświadczasz. bo to zwykle one zatruwają Cię nawet gdy odmówisz i sprawiają, że w to błędne koło wpadasz jak śliwka w kompot.
- Odpowiemy na Twoje pytania w tym temacie. Zawsze na takim spotkaniu jest czas na Twoje pytania - chętnie odpowiemy na to, co Cię nurtuje w tym temacie. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji - koniecznie bądź na żywo!
- poznasz konkretne sposoby na wyjście z błędnego koła zadowalania innych,
- dowiesz się, co stoi za tym problemem i będziesz wiedzieć na czym konkretnie się skupić w zmianie tego schematu, aby doświadczyć realnej zmiany,
- dowiesz się jak radzić sobie z wyrzutami sumienia,
- poznasz sposoby na mówienie o sobie i swoich potrzebach, które nie ranią innych i dbają o relacje,
- spokój i mniej dręczących myśli " co ludzie o mnie pomyślą, gdy..."
Cześć! Tu Ula i Krzysiek Głowaccy.
Kim jesteśmy?
- psychologami, psychoterapeutami oraz trenerami,
- małżeństwem z 11-letnim stażem, więc teorie ciągle przekuwamy w praktykę i tym dzielimy się na spotkaniach,
- rodzicami trójki dzieci.
Wspólnie tworzymy projekt Szczęśliwi Razem, w którym pokazujemy, że wciąż możliwe są szczęśliwe relacje - czy miłosne czy rodzicielskie. Od 10 lat wspieramy przez konsultacje, terapię, warsztaty, webinary czy programy online. W nasze pracy bliskie jest nam porozumienie bez przemocy i rodzicielstwo bliskości.